Zapylanie pszczoły

Zapylanie

Najważniejszą przysługą, którą oddają nam pszczoły, wcale nie jest miód produkowany przez pszczołę miodną. Dużo istotniejsze jest zapylanie. Zapylenie to przeniesienie pyłku kwiatowego z pręcików na słupek. Zwykle jest niezbędne do powstania nasion i owoców. Niektóre rośliny kwiatowe są zapylane przez wiatr, jednak większość potrzebuje pomocy zwierząt – zapylaczy. W naszym klimacie zapylają głównie owady: pszczoły, ale też muchówki, motyle, chrząszcze… W innych miejscach świata ważnymi zapylaczami są np. ptaki i nietoperze.

Dla rośliny najbardziej korzystne jest, kiedy pyłek z jednego kwiatu zostanie przeniesiony na inny, a nawet na inną roślinę. Pszczoły w czasie jednego lotu odwiedzają wiele kwiatów, więc świetnie się nadają do tego zadania. 

Zapylenie musi się oczywiście dokonać w obrębie tego samego gatunku. Pyłek z gruszy nie zapyli mniszka. Pszczoły lubią latać przez dłuższy czas na kwiaty tej samej rośliny, co dla zapylanych roślin również jest korzystne. 

Każdy gatunek ma jakieś powiązania z innymi. Jego zniknięcie nie pozostanie więc bez wpływu na przyrodę. Pszczoły odgrywają w przyrodzie różne role – są dla innych zwierząt pożywieniem czy konkurentami o pokarm, ale gdyby ich zabrakło, najbardziej odczułyby to rośliny, które pszczoły zapylają.